Tea No.1 Björklunds Blend från Björklunds Kafferosteri – ett svart löste från ekologiska odlingar. En mångsidig favorit som passar de flesta på grund av sin tydliga fruktighet och smak av mogna blommor, röda bär och tropiska frukter.
I blandningen hittar du bland annat ananas, papaya, rosblad och ringblomma – en kombination som gör Björklunds Blend perfekt att servera på en klassisk afternoon tea med scones och andra bakverk!
Jämförpris: 773.9 kr/kg
ALLA KÖP INNAN KL 12 SKICKAS SAMMA VARDAG
Tillagning: Svarta teer doseras en tesked per kopp och har en bryggtid på ca 4 minuter. Skall teet drickas med mjölk, låt det dra något längre. Var vaksam med bryggtiden eftersom tanninerna i svart te snabbt utvecklar en bitter smak.
Förvaras: Torrt och mörkt.
Ingredienser: Svart te, ananas, papaya, russin, rosblad, malvablad, ringblomma och aromer.
Storlek / Mängd: 115 g
Björklunds Kafferosteri är baserat i Västerås och rostar kaffe enligt gamla traditioner med mycket kärlek och passion. Med deras hantverk kan livsnjutare upptäcka och utmanas i upplevelsen hur ett kaffe ska och kan smaka.